Tutorial w technice haftu koralikowego, którego autorką jest niezwykle uzdolniona Agnieszka Ochocka, tworząca przepiękną biżuterię pod marką Handmade by Aga. Koniecznie zajrzyjcie do niej i zachwyćcie się tymi dziełami 🙂

Uwielbiam wiosnę, a pojawienie się kwitnących w nieśmiało grzejącym słonku roślinek od razu poprawia mi nastrój. Na zbliżającą się wiosnę przygotowałam dla Was więc kwitnące kolczyki z kaboszonami lunasoft i leciutkimi kwiatkami z materiału w rolach głównych.

Pamiętaj, że tutorial ma charakter szkoleniowy – nie zapomnij zaznaczyć, skąd zaczerpnięty jest pomysł i nie twórz według niego prac na sprzedaż.

A teraz: niech zakwitną nam wiosenne kwiatki 😉

Do stworzenia kolczyków będziesz potrzebować:

  • Kaboszonu lunasoft 11 mm lub inny— 2 szt.

  • Koralików TOHO round 15/0 w kolorze A

  • Koralików TOHO round 11/0 w kolorze B

  • Koralików Fire Polish 3 mm — 10 szt. w kolorze A

  • Kwiatków-zawieszek z materiału — 2 szt.

  • Podkładu do haftu — sztywny filc 2 kawałki po ok. 4 x 4 cm

  • Kartonika do usztywnienia kolczyka

  • Materiału brokatowego — na wykończenie tyłu; 2 kawałki w rozmiarze takim, jak rozmiar filcu

  • Bigli lub sztyftów do podwieszenia (z pętelką wzdłuż; tak, żeby oczko było widoczne z boku, nie z przodu)

  • Cienkiej igły

  • Nici do haftu (np. Ariadna Tytan 60E)

  • Żyłki (nici monofilowej) do wykończeniowego murka

  • Nożyczek

  • Kleju Hasulith lub innego biżuteryjnego

  • Cienkopisu/ołówka do rysowania na podkładzie i linijka

  • Czegoś do pokolorowania podkładu

  • Zapalniczki – do przytapiania końców nici.

Notka o materiałach:

Podkład najlepiej żeby był sztywny; ja użyłam sztywnego filcu w białym kolorze, bo można pokolorować go na kolor pasujący do koralików. Kawałki, których użyjesz, mogą być nieco większe, żeby nie było ryzyka, że z którejś strony zabraknie miejsca.

Do kolorowania podkładu dobrze nadają się farby akrylowe, kredki akwarelowe albo nawet zwykłe —spróbuj zwilżyć rysik i zobacz, jak kolorują, albo pokoloruj filc na sucho i spryskaj impregnatem do sutaszu. Ja będę tu używać kredek.

Nici do haftu — najlepiej używać nie za cienkiej nici nylonowej lub poliestrowej w kolorze koralików (np. Ariadna Tytan 60E), ale jeśli takiej nie masz, śmiało użyj żyłki, tylko nie takiej najcieńszej.

Bigle/sztyfty — ja użyję takich z blaszką, do których dobrałam ogniwka, bo taka kompozycja najbardziej mi się podobała.

Zaczynamy!!!

Przygotowanie:

1.Na podkładzie narysuj wyraźnym cienkopisem lub ołówkiem dwie prostopadłe linie przecinające się mniej więcej na środku filcu.

2. Przygotuj kaboszony do klejenia poprzez przetarcie ich spodniej części szmatką, a najlepiej odtłuść kaboszony za pomocą alkoholu, a potem przetrzyj na sucho.

3. Posmaruj spód kaboszonu cienką warstwą kleju i przyklej go w miejscu przecięcia się linii — jeśli chcesz, by było absolutnie idealnie, możesz użyć cyrkla i narysować wcześniej okrąg, żebyś widziała dokładnie, gdzie umieścić kaboszon.

Pozwól klejowi podeschnąć; w tym czasie możesz przykleić drugi Lunasoft do podkładu.

4. Pokoloruj podkład wokół kaboszonu rysując okrąg w kolorze koralików, którymi będziesz obszywać kaboszon (kolor A). Drugim kolorem narysuj okrąg na zewnątrz pierwszego — tu będziemy przyszywać koraliki w rozmiarze 11/0 w drugim kolorze (B).

Obszywanie kaboszonu:

5. Czas na obszycie kaboszonu koralikami TOHO 15/0. Jeśli już wiesz, jak to zrobić, przejdź do punktu 13.

Wskazówka: przy obszywaniu wykorzystam tutaj żyłkę; nie powinno być dzięki temu problemu z wielokrotnym przechodzeniem przez małe koraliczki, a jak nitka gdzieś wyglądnie spomiędzy koralików, nie będzie się odznaczać.

Nawlecz na igłę odcinek nitki (długość ok. pół metra), na końcu zawiąż supełek; ja dodatkowo przytapiam końcówkę tak, żeby zlała się z supełkiem, wtedy nie ma bata, że się rozwiąże.

Wskazówka: Jeśli Twoja igła ma za małe uszko i nie potrafisz przewlec przez nie żyłki, spłaszcz końcówkę żyłki płaskimi szczypcami. Teraz powinna przejść!

6. Przyszywaj koraliki wokół kaboszonu dokładając dwa, wracając przez ten drugi jak na schemacie. Mi na pierwsze okrążenie wyszło 16 takich par.

Wskazówka: koraliki TOHO nie są idealnie równe; na najniższy rządek staraj się wybierać te „grubsze”.

Kiedy zamkniesz pierwsze okrążenie, nitka powinna wychodzić z pierwszego koralika, który był przyszywany.

7. Drugi rząd! Nawlecz na nitkę jeden koralik (dalej z tych nieco „grubszych”), omiń jeden przyszyty na dole i przejdź przez kolejny.

8. Powtarzaj dodawanie po koraliku i przechodzenie przez co drugi koralik z dolnego rzędu, co jakiś czas zaciągając delikatnie nitkę, żeby nie było luźno, aż zamkniesz okrążenie. Nitka powinna wychodzić z pierwszego dodanego w tym rzędzie koralika.

9. Czas na ostatni rządek. Zrób dokładnie tak, jak w przypadku rzędu drugiego, ale tym razem postaraj się wybierać te „chudsze” koraliki.

Wskazówka: Na koniec zawsze zaciągam delikatnie nitkę po każdym koraliku i przechodzę jeszcze raz przez część albo cały ostatni rząd. Uwaga! Jeśli Twoja igła ledwo się przeciska, nie wyciągaj jej na siłę, bo koralik może pęknąć!

10. Zejdź nitką przez koraliki z niższych rzędów i przebij się na tył pracy.

Jeśli chcesz zmienić nić do haftu, to na tej zrób węzełek wykorzystując widoczne z tyłu nitki i odetnij resztę, zostawiając krótki ogonek.

Haftujemy kwiatka:

11. Jeśli zmieniasz nitkę: nawlecz na igłę nitkę pasującą do koralików 11/0 (czyli w kolorze B), zawiąż supełek i przebij się na przód pracy tuż obok właśnie oplecionego kaboszonu lunasoft.

12. Koralikami TOHO 11/0 w kolorze B obszyj środek kwiatka w sekwencji 2:3 (dodajesz dwa, wracasz o trzy) lub — żeby było ultra równo — 1:2 (dodajesz po jednym, wracasz o dwa), jak na schemacie.

13. Na widocznych liniach będziemy za chwilę naszywać Fire Polish i okrążać je koralikami TOHO 15/0. Ale najpierw pokoloruj przestrzeń, na której będą płatki, kolorem A. Zakoloruj mniej więcej przestrzeń, jaką zajmie koralik Fire Polish 3 mm i koraliki TOHO 15/0 wokół niego.

Jeśli używasz nici do haftu w kolorze koralików, zakończ z tyłu niż w kolorze B i zmień nić na pasującą do koralików 15/0, czyli w kolorze A.

14. Zacznijmy od bocznego płatka. Przebij się igłą z nitką dokładnie na poziomej linii zaraz przy rządku, który okrąża środek.

15. Nawlecz na nić koralik Fire Polish, zsuń do końca nici i przyszyj koralik do podkładu.

16. Wróć przez właśnie przyszyty Fire Polish i dodaj jeden koralik TOHO 15/0 – w ten sposób płatek kwiatka będzie wydłużony i będzie zwężać się ku górze.

17. Przejdźmy do obszywania wnętrza płatka koralikami TOHO 15/0. Przebij się igłą po zewnętrznej (dolnej) stronie Fire Polish zaraz przy środku kwiatka.

Wskazówka: jeśli chcesz, żeby linia koralików była równa, a płatek elegancko ukształtowany, możesz pomóc sobie rysując cienkopisem lub ołówkiem cienką linię, wg której będziesz przyszywać koraliki.

18. Przyszywaj koraliki do podkładu wokół Fire Polish najlepiej w sekwencji 1:2 (dodajesz po jednym, wracasz o dwa).

19. Kontynuuj dodawanie jednego koralika i wracanie przez dwa, aż dotrzesz do spiczastego czubka kształtu. Ostatni koralik przed tym ostrym zakrętem powinien nie wykraczać poza wyrysowaną osi symetrii.

20. Mój sposób na ostre rogi: dodaj kolejny koralik symetrycznie do tego ostatniego, ale wracając, przejdź igłą tylko przez ten pierwszy i zaciągnij trochę mocniej nić.

21. Nawlecz jeden koralik na nitkę, a następnie przejdź przez ten ostatnio doszyty koralik pierwszy po drugiej stronie ‘zakrętu’. Innymi słowy, dodaj koralik między nimi, by utworzyć ładny czubek.

22. Możesz tak to zostawić i po prostu lecieć dalej z doszywaniem po jednym koraliku po linii, ale ja lubię ten narożny koralik dodatkowo doszyć w jego miejscu do podkładu.

Dokończ wnętrze płatka dodając po jednym koraliku i wracając przez dwa.

23. Przebij się igłą na środkowej, pionowej linii przy środeczku kwiatka, nawlecz na nić koralik Fire Polish…

24. … i wyhaftuj kolejny płatek tak jak poprzedni.

25. Przejdź na poziomą linię naprzeciwko pierwszego płatka, dodaj Fire Polish i wyhaftuj trzeci płatek.

26. Teraz będziemy obszywać nasze trzy płatki koralikami TOHO 11/0! Zacznij od pokolorowania obrysu płatków na kolor B.

Jeśli używasz nici do haftu w kolorze koralików, zakończ nić w kolorze A i nawlecz na igłę nić w kolorze B.

27. Obszywaj płatki dokładnie tak, jak poprzednio.

Wskazówka: Jeśli bardziej zależy Ci na szybkim efekcie niż na równych rządkach, możesz szyć wg sekwencji 2:3, czyli dodając dwa koraliki i wracając przez trzy.

28. Czas na dwa pozostałe płatki. Narysuj linie idące od środeczka kwiatka na zewnątrz mniej więcej centralnie pomiędzy już wyhaftowanymi płatkami.

29. Zakoloruj miejsca, w których będą wnętrza płatków, na kolor A.

30. Ponownie nicią w kolorze A (jeśli nie szyjesz żyłką) przyszyj na linii koralik Fire Polish z jednym TOHO 15/0, a następnie obszyj go jak poprzednie płatki koralikami 15/0 — ten rządek powinien idealnie wpasować się w przestrzeń między już ukończonymi płatkami kwiatka. Wnętrze ostatniego płatka stwórz tak samo, a na koniec zrób z tyłu węzełek i odetnij resztę nitki.

31. Zewnętrzny rządek z 11/0 dla tych dwóch płatków nie będzie sięgał aż do środka kwiatu, a tylko połowy obwódki. Pokoloruj na kolor B ten obszar, w którym będziesz doszywać zewnętrzny rządek.

32. Obszyj ostatnie dwa płatki koralikami 11/0 podobnie jak w przypadku poprzednich płatków. Voila! Prawie koniec!

Wykańczanie:

33. Patrząc na robótkę od tyłu, wytnij wyhaftowany kwiatek, uważając, by nie przeciąć przechodzącej przez filc nitki.

34. Przyłóż wycięty kształt do kartonika i odrysuj, a następnie wytnij kształt, tnąc na oko 3–4 mm wewnątrz obrysu (tak, by usztywniający kartonik był nieco mniejszy od kwiatka). Posmaruj spód robótki cienką warstwą kleju zachowując odstęp tych ok. 3 mm od brzegu i przyklej kartonik do tyłu robótki. Odczekaj kilka minut, by klej zaczął wiązać.

35. Przygotuj kawałek materiału brokatowego zakrywający cały tył robótki. Posmaruj klejem przyklejony od tyłu kartonik i naklej na tył robótki materiał brokatowy, dociskaj przez chwilę i uzbrój się w cierpliwość; trzeba zaczekać, aż klej przeschnie. W tym czasie możesz zająć się haftowaniem drugiego kolczyka.

36. Gdy klej podeschnie, odetnij nadmiar materiału brokatowego nożyczkami jak najdokładniej trzymając się krawędzi filcu.

Obszywanie murkiem

37. Ja lubię być dokładna, no i lepiej pasuje mi kolor, więc wybieram wykończenie koralikami TOHO 15/0. Będziemy zaczynać od dołu, żeby na koniec można od razu doszyć zawieszkę-kwiatka z materiału bez dodawania nowej nitki.

Jeśli już wiesz, jak wykańczać murkiem, śmiało przejdź do kroku 41.

Nawlecz na igłę dość długi kawałek żyłki (ok. 60–70 cm), zawiąż na końcu supełek i przytop ogonek zapalniczką.

Wbij igłę w filc od tyłu robótki, pod materiałem brokatowym, wychodząc tuż za ostatnim rzędem przyszytych na górze koralików.

38. Nawlecz na nić dwa koraliki, a następnie wbij igłę od tyłu do przodu w odległości mniej-więcej 2x szerokość koralika od poprzedniego wbicia, znów wychodząc tuż za ostatnim rządkiem przyszytych koralików, przeciągnij.

39. Przeprowadź igłę przez drugi z nawleczonych koralików (ten bliżej drugiego wbicia igły) od dołu, tzn. od strony, z której masz żyłkę; przeciągnij, ciągnąc nitkę w kierunku od krawędzi kolczyka na zewnątrz.

40. Teraz dodawaj po jednym koraliku: nawlecz koralik, wbij igłę od tyłu w odległości ok. 2 mm. od poprzedniego wbicia, przeciągnij, przejdź igłą przez koralik od dołu (od tej strony, z której żyłka wchodzi w materiał), zaciągnij.

Wskazówka: Żeby nitka nie plątała się i nie krzyżowała szyków, po przeciągnięciu nitki przy dodawaniu koralika, zanim wbijesz igłę w koralik by postawić go na sztorc na krawędzi, odsuń pałętającą się nić i przytrzymaj ją ręką, w której trzymasz igłę.

41. Kiedy dojdziesz do czubka środkowego płatka, możesz od razu przymocować do kolczyka bigiel. Po dodaniu pierwszego po czubku koralika nie dodawaj od razu kolejnego, a na wychodzącą w górę nić nawlecz 3 lub 4 koraliki TOHO 15/0 oraz bigiel (3 — jeśli odległość między dwoma koralikami na czubku jest niewielka a kółko w biglu na tyle duże, że zmieści się w nim koralik; 4 — jeśli odległość jest większa lub kółko jest małe).

Jeśli kółko/ogniwko przy biglu jest za małe i nie przechodzą przez nie koraliki, nawlecz najpierw 2 koraliki, potem bigiel, potem pozostałe 2 koraliki.

Przejdź igłą przez koralik po drugiej stronie czubka oraz przez filc i materiał od przodu do tyłu pracy. Przeciągnij nić.

42. Wróć w górę przez ten sam koralik oraz 3 (lub 4) dodane koraliki wraz z biglem.

Przejdź przez ostatni dodany koralik murka, a za nim przez filc i materiał, znów od przodu to tyłu. Jeśli szyjesz grubszą żyłką, możesz przejść przez ten koralik ponownie w górę i kontynuować obszywanie murkiem. Jeśli szyjesz cieniutką żyłką, zrób jeszcze jedno takie „okrążenie” przez koraliki z biglem na drugą stronę czubka i z powrotem.

Następnie kontynuuj murek.

43. Zakończ murek traktując koralik, od którego murek był zaczęty, jakby był nowododany. Nitka powinna po skończeniu wychodzić od góry tego koralika.

44. Nitka powinna teraz wychodzić w okolicy pionowej osi kwiatka. Jeśli tak nie jest, znajdź ten punkt po prostu licząc koraliki w murku od jednej i od drugiej strony zaokrąglonej krawędzi i przechodząc przez kolejne koraliki w dół i w górę przeprowadź nitkę do koralika przy środku.

Nawlecz na nić 3 koraliki TOHO 15/0 i zawieszkę z materiałowym kwiatkiem, po czym przejdź przez następny w murku koralik, filc i materiał brokatowy. Jeśli oś kwiatka wypada na koraliku, a nie między dwoma, nawlecz w tym miejscy 4 koraliki i doszyj je do koralika następnego po środkowym, omijając go.

Wróć przez koralik z murka oraz dodane 15/0 wraz z kwiatkiem (podobnie jak przy doszywaniu bigla). Zrób takie okrążenie jeszcze kilka razy zależnie od grubości żyłki.

45. Ostatnim krokiem jest przejście od tyłu na przód robótki między naszytymi w rządku koralikami.

Przejdź przez 1–2 koraliki w rządku, zawiąż na nitce między nimi węzełek, po czym przejdź nitką jeszcze przez kilka koralików. Odetnij resztę nitki.

To już! Skończone! Mam nadzieję, że tworzenie tych kolczyków sprawiło Ci frajdę i że będziesz nosić je z dumą. Teraz, kiedy już wiesz jak, możesz też poszaleć z kolorami i materiałami, żeby uzyskać różne efekty stylistyczne. Baw się i czyń świat piękniejszym.

Pozdrawiam i życzę kwitnącego dnia 🌺

Handmade by aga

UWAGA: ten tutorial ma zastosowanie szkoleniowe. Ukazany w nim projekt jest własnością Handmade by aga oraz Ewy Genge i zezwala się na wykonywanie według niego prac wyłącznie na własny użytek. Zabrania się korzystania ze wzoru ukazanego w tutorialu z zamiarem sprzedaży tak wykonanych elementów.

Shopping Cart
Scroll to Top